|
41,280.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
|
|
42,806.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
|
|
44,677.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
|
|
48,038.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
|
|
48,813.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
|
|
50,976.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
|
|
52,166.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
|
|
59,392.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
|
|
61,650.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
|
|
63,110.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
|
|
67,626.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
| Calliper Type | -- |
| Front Brake Size | 130 mm |
| Front Brake Type | Drum |
| Front Suspension | Hydraulic, Telescopic Type, 125mm travel |
| Front Tyre Size | 2.75*17", 41 P |
| Front Wheel Size | 17 inch |
| Radial Tyres | No |
| Rear Brake Size | 110 mm |
| Rear Brake Type | Drum |
| Rear Suspension | Hydraulic, Telescopic Type, 125mm travel |
| Rear Tyre Size | 3.00*17", 50 P |
| Rear Wheel Size | -- |
| Tyre Type | Tubed |
| Wheel Type | Alloy |
| Chassis Type | Single Downtube with cradle |
| Ground Clearance | 165 mm |
| Kerb Weight | 113 kg |
| Overall Height | 1,090 mm |
| Overall Length | 1,990 mm |
| Overall Width | 770 mm |
| Seat Height | 805 mm |
| Wheelbase | 1,275 mm |
| Bore | 47 mm |
| Clutch | Wet multiplate |
| Compression Ratio | 9.8 ± 0.5:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 99 cc |
| Emission Standard | BS-IV |
| Fuel Delivery System | Carburetor |
| Fuel Type | Petrol |
| Gearbox Type | Manual |
| Ignition | Digital CDI & TRICS III |
| Max Power | 8.2 bhp @ 7,500 rpm |
| Maximum Torque | 8 Nm @ 4,500 rpm |
| No. of Gears | 4 |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Stroke | 58.8 mm |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| 0 to 60 kmph | 9 seconds |
| 60 to 0 kmph | 22 seconds |
| Fuel Efficiency Range | 880 Km |
| Fuel Tank Capacity | 13 litres |
| Mileage - ARAI | 90 kmpl |
| Reserve Fuel Capacity | 2 litres |
| Top Speed | 87 Kmph |
| Battery | 12V |
| Brake/Tail Light | 5W/21W |
| Braking System | CBS |
| Clock | No |
| Digital Fuel Guage | No |
| Electric System | 12V DC |
| Fuel Guage | Yes |
| Headlight Bulb Type | 12V, 35W/35W (HS1) |
| Headlight Type | Multi-Reflector Type |
| Killswitch | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Low Fuel Indicator | No |
| Low Oil Indicator | No |
| No. of Tripmeters | -- |
| Odometer | -- |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Analogue |
| Stand Alarm | No |
| Start Type | Kick Start |
| Stepped Seat | No |
| Tachometer | -- |
| Tripmeter Type | -- |
| Turn Signal | Yes |