|
1,990,000.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
|
|
2,255,000.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
|
|
2,400,000.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
|
|
2,590,000.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
|
|
3,473,000.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
| Braking System | Dual Channel ABS |
| Caliper - Front | 4 Piston |
| Caliper - Rear | 4 Piston |
| Front Brake Size | 300 mm |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 42 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 42 psi |
| Front Tyre Size | 120/70 - R19 |
| Front Wheel Size | 19 inch |
| Radial Tyres | Yes |
| Rear Brake Size | 300 mm |
| Rear Brake Type | Disc |
| Rear Suspension | Steel swinging fork with central shock strut |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 46 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 46 psi |
| Rear Tyre Size | 180/65 - B16 |
| Rear Wheel Size | 16 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Spoke |
| Chassis Type | Double-cradle steel frame with screwed-on underbeams |
| Ground Clearance | -- |
| Kerb Weight | 345 kg |
| Overall Height | 1,232 mm |
| Overall Length | 2,440 mm |
| Overall Width | 964 mm |
| Seat Height | 690 mm |
| Wheelbase | 1,731 mm |
| Standard Warranty | 3 year |
| Bore | 107.1 mm |
| Clutch | Single Plate Clutch |
| Compression Ratio | 9.6 :1 |
| Cooling System | Air/Oil Cooled |
| Cylinders | 2 |
| Displacement | 1,802 cc |
| Emission Standard | BS6 Phase 2 |
| Fuel Delivery System | Fuel Injection |
| Fuel Tank Capacity | 16 litres |
| Fuel Type | Petrol |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 5 Up |
| Ignition | CDI |
| Max Power | 89.84 bhp @ 4,750 rpm |
| Max Torque | 158 Nm @ 3,000 rpm |
| Mileage - ARAI | 17 kmpl |
| Mileage - Owner Reported | -- |
| Reserve Fuel Capacity | 4 litres |
| Riding Modes | Rock, Roll and Rain |
| Riding Range | 272 km |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Stroke | 100 mm |
| Top Speed | 180 kmph |
| Transmission | 6 Speed Manual |
| Transmission Type | Shaft Drive |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| 1st Service (Days) | -- |
| 1st Service (Kms) | -- |
| 2nd Service (Days) | -- |
| 2nd Service (Kms) | -- |
| 3rd Service (Days) | -- |
| 3rd Service (Kms) | -- |
| 4th Service (Days) | -- |
| 4th Service (Kms) | -- |
| 5th Service (Days) | -- |
| 5th Service (Kms) | -- |
| No. of Free Services | 0 |
| Additional Features | -- |
| AHO (Automatic Headlight On) | Yes |
| Average Speed Indicator | Yes |
| Battery | 12 V / 26 Ah, maintenance-free |
| Brake/Tail Light | LED |
| Call/SMS Alerts | Yes |
| Clock | Yes |
| Cruise Control | Available |
| Digital Fuel Guage | Yes |
| Distance to Empty Indicator | No |
| DRLs (Daytime Running Lights) | Yes |
| Front Storage Box | No |
| Front Suspension Preload Adjuster | No |
| Fuel Guage | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Geo Fencing | No |
| GPS & Navigation | No |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| Hazard Warning Switch | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Instrument Console | Semi-Digital |
| Kill switch | Yes |
| Low Battery Indicator | No |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Mobile App Connectivity | No |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Odometer | Digital |
| OTA Updates | Not Available |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | No |
| Pillion Grabrail | No |
| Pillion Seat | No |
| Rear Suspension Preload Adjuster | Yes |
| Riding Modes Switch | Yes |
| Service Reminder Indicator | Yes |
| Shift Light | Yes |
| Speedometer | Analogue |
| Stand Alarm | No |
| Start Type | Electric Start |
| Stepped Seat | No |
| Tachometer | Digital |
| Touch Screen Display | No |
| Traction Control | Yes |
| Tripmeter Type | Digital |
| Turn Signal | LED |
| Under Seat Storage | No |
| USB Charging Port | No |