|
56,099.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
|
|
115,605.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
|
|
118,125.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
|
|
125,615.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
| Braking System | CBS |
| Calliper Type | Front - 2 Piston, Rear - Single Piston Caliper |
| Front Brake Size | 230 mm |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Suspension | Telescopic Hydraulic |
| Front Tyre Size | 90/90 - 12 |
| Front Wheel Size | 12 inch |
| Radial Tyres | No |
| Rear Brake Size | 203 mm |
| Rear Brake Type | Disc |
| Rear Suspension | Twin Shock Absorber |
| Rear Tyre Size | 120/70 - 12 |
| Rear Wheel Size | 12 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Chassis Type | Tubular frame |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Kerb Weight | 94 kg |
| Overall Height | 1,120 mm |
| Overall Length | 1,820 mm |
| Overall Width | 695 mm |
| Seat Height | 780 mm |
| Wheelbase | 1,260 mm |
| Battery warranty | Whichever comes earlier, 40000 km or 3 Year |
| Motor warranty | Whichever comes earlier, 40000 km or 3 Year |
| Battery capacity | 1.9 kWh |
| Battery charging time | 4 Hrs |
| Battery type | Lithium Ion |
| Carrying capacity | -- |
| Charger output | -- |
| Charger Type | Portable Charger |
| Fast charging time | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| Gradeability | -- |
| Max Power | -- |
| Max Torque | 83 Nm |
| Motor type | BLDC Motor |
| No. Of Batteries | 1 |
| Portable Battery | Yes |
| Rated Power | 1500 W |
| Riding Modes | Eco and Power |
| Riding Range | 85 Km |
| Swappable Battery | Yes |
| Top Speed | 65 Kmph |
| Transmission | Automatic |
| Additional features | Power and Eco Modes, Cruise Control, Tow Alert |
| Anti theft system | Yes |
| Artificial sound | No |
| Brake/Tail Light | LED |
| Call/SMS Alerts | No |
| Central locking system | Yes |
| Clock | Yes |
| Cruise Control | Available |
| DRLs (Daytime running lights) | Yes |
| Front storage box | No |
| Geo fencing | Yes |
| GPS & Navigation | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Hill Assist | Yes |
| Killswitch | No |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Mobile App Connectivity | Yes |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Odometer | Digital |
| OTA Updates | Available |
| Parking assist | Yes |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Regenerative breaking | Yes |
| Reverse mode | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Digital |
| Stand Alarm | Yes |
| Start Type | Electric Start |
| Start/stop button | Yes |
| Stepped Seat | No |
| Tachometer | No |
| Touch screen display | No |
| Tripmeter Type | Digital |
| Turn Signal | LED |
| Under seat storage | 12 ltr |
| USB charging port | Yes |