|
1,723,600.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
| Braking System | -- |
| Front Brake | -- |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Wheel Size | 21 inch |
| Rear Brake | -- |
| Rear Brake Type | Disc |
| Rear Wheel Size | 19 inch |
| Tyre Pressure (Rider & Pillion) | -- |
| Tyre Pressure (Rider Only) | -- |
| Tyre Size | -- |
| Tyre Type | -- |
| Wheel Size | -- |
| Wheel Type | Spoke |
| Fuel Tank Capacity | 7.2 litres |
| Ground Clearance | -- |
| Kerb Weight | -- |
| Overall Dimensions (LxWxH) | -- |
| Reserve Fuel Capacity | -- |
| Seat Height | 970 mm |
| Seat Length | -- |
| Wheelbase | 1,494 mm |
| Standard Warranty (km) | -- |
| Standard Warranty (Years) | -- |
| Vehicle Warranty | -- |
| Battery | -- |
| Bore x Stroke | -- |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Compression Ratio | 13.5:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 449.6 cc |
| Emission Standard | BS6 Phase 2B |
| Engine Type | -- |
| Fuel Type | Petrol |
| Gear Shifting Pattern | All 5 Up |
| Max Power | 62.62 bhp @ 9,400 rpm |
| Max Torque | 53.5 Nm @ 7,500 rpm |
| Mileage - ARAI | -- |
| Mileage - Owner Reported | -- |
| Riding Modes | Yes |
| Riding Range | -- |
| Spark Plugs | -- |
| Top Speed | -- |
| Transmission | 5 Speed Manual |
| Transmission Type | Chain Drive |
| 1st Service (Days) | -- |
| 1st Service (km) | -- |
| 2nd Service (Days) | -- |
| 2nd Service (Kms) | -- |
| 3rd Service (Days) | -- |
| 3rd Service (Kms) | -- |
| 4th Service (Days) | -- |
| 4th Service (Kms) | -- |
| 5th Service (Days) | -- |
| 5th Service (Kms) | -- |
| No. of Free Services | -- |
| Chassis Type | -- |
| Front Suspension | Showa upside down front fork 49 mm fully adjustable. Outer tube with kashima coating |
| Front Suspension Preload Adjuster | -- |
| Rear Suspension | Showa mono shock, fully adjustable |
| Rear Suspension Preload Adjuster | Yes |
| Additional Features | -- |
| Automatic Start Stop | -- |
| Average Fuel Consumption | -- |
| Average Speed | -- |
| Boot Light | -- |
| Brake/Tail Light | -- |
| Call/SMS Alerts | -- |
| Clock | -- |
| Cruise Control | -- |
| Distance to Empty | -- |
| Document Storage | -- |
| DRLs (Daytime Running Lights) | -- |
| Engine Temperature Indicator | -- |
| Front Storage Box | -- |
| Fuel Gauge | -- |
| Fuel Lid | -- |
| Gear Indicator | -- |
| Gear Shift Light | -- |
| Geo Fencing | -- |
| GPS & Navigation | -- |
| Hazard Warning Indicator | -- |
| Hazard Warning Lights | -- |
| Headlight | -- |
| Headlight Type | -- |
| Helmet Hooks | -- |
| High Beam Indicator | -- |
| Instrument Console | -- |
| Instrument Console Type | -- |
| Keyless Lock/Unlock | -- |
| Kill Switch | -- |
| Low Battery Indicator | -- |
| Low Fuel Indicator | -- |
| Low Oil Indicator | -- |
| Luggage Hooks | -- |
| Malfunction Indicator | -- |
| Mobile Phone Connectivity | -- |
| Odometer | -- |
| OTA Updates | -- |
| Parking Brake | -- |
| Pass Light | -- |
| Pillion Comfort | -- |
| Pillion Seat | -- |
| Quickshifter | -- |
| Real Time Mileage Indicator | -- |
| Saree Guard | -- |
| Seat Opening Switch | -- |
| Service Reminder Indicator | -- |
| Side Stand Engine/Motor Cut-off | -- |
| Silencer Cover | -- |
| Silent Start | -- |
| Speedometer | -- |
| Stand Alarm | -- |
| Start Type | -- |
| Tachometer | -- |
| Touch Screen Display | -- |
| Traction Control | Yes |
| Tripmeter | -- |
| Turn Signal | -- |
| Under Seat Storage | -- |
| USB Charging Port | -- |
| Vehicle Location Tracking | -- |
| Voice Assist | -- |