|
52,700.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
|
|
54,700.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
|
|
71,899.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
|
|
72,588.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
|
|
73,696.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
|
|
75,360.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
|
|
76,960.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
|
|
77,727.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
| Calliper Type | -- |
| Front Brake Size | 130 mm |
| Front Brake Type | Drum |
| Front Suspension | Bottom Link with Spring Loaded Hydraulic Damper |
| Front Tyre Size | 90/100x10-53 J (Tubeless) |
| Front Wheel Size | 10 inch |
| Radial Tyres | -- |
| Rear Brake Size | 130 mm |
| Rear Brake Type | Drum |
| Rear Suspension | Swing Arm with Spring Loaded Hydraulic Dampers |
| Rear Tyre Size | 90/100x10-53 J (Tubeless) |
| Rear Wheel Size | 10 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | -- |
| Chassis Type | -- |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Kerb Weight | 101 kg |
| Overall Height | 1,161 mm |
| Overall Length | 1,769 mm |
| Overall Width | 704 mm |
| Seat Height | -- |
| Wheelbase | 1,238 mm |
| Bore | -- |
| Clutch | Dry, Automatic Centrifugal Clutch |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 110.9 cc |
| Emission Standard | BS-IV |
| Fuel Delivery System | -- |
| Fuel Type | Petrol |
| Gearbox Type | -- |
| Ignition | TCI |
| Max Power | 8 bhp @ 7,500 rpm |
| Maximum Torque | 8.7 Nm @ 5,500 rpm |
| No. of Gears | -- |
| Spark Plugs | -- |
| Stroke | -- |
| Transmission Type | -- |
| Valves Per Cylinder | 2 |
| 0 to 60 kmph | -- |
| 60 to 0 kmph | -- |
| Fuel Efficiency Range | -- |
| Fuel Tank Capacity | 4.8 litres |
| Mileage - ARAI | -- |
| Reserve Fuel Capacity | -- |
| Top Speed | -- |
| Battery | 12V-4AH ETZ-5 MF-Battery |
| Brake/Tail Light | 12V 5W/21W Multi-Focal Reflector Type |
| Braking System | IBS |
| Clock | No |
| Digital Fuel Guage | No |
| Electric System | -- |
| Fuel Guage | Yes |
| Headlight Bulb Type | 12V-35W/35W |
| Headlight Type | Halogen Bulb |
| Killswitch | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| No. of Tripmeters | 0 |
| Odometer | Analogue |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Analogue |
| Stand Alarm | Yes |
| Start Type | Electric Start |
| Stepped Seat | No |
| Tachometer | No |
| Tripmeter Type | No |
| Turn Signal | 12V-10W x4 No.s |