|
317,649.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
|
|
322,474.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
|
|
322,474.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
| Braking System | Dual Channel ABS |
| Calliper Type | Front - 4 Piston, Rear - Single Piston Caliper |
| Front Brake Size | 320 mm |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Suspension | WP APEX USD forks |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 29 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 29 psi |
| Front Tyre Size | 110/70 - 17 |
| Front Wheel Size | 17 inch |
| Radial Tyres | Yes |
| Rear Brake Size | 230 mm |
| Rear Brake Type | Disc |
| Rear Suspension | WP APEX adjustable monoshock |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 30 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 29 psi |
| Rear Tyre Size | 150/60 - 17 |
| Rear Wheel Size | 17 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Chassis Type | Steel trellis frame, powder coated |
| Ground Clearance | 153 mm |
| Kerb Weight | 172 kg |
| Overall Height | -- |
| Overall Length | -- |
| Overall Width | -- |
| Seat Height | 835 mm |
| Wheelbase | 1,355 mm |
| Standard Warranty (Kilometers) | 30000 Km |
| Standard Warranty (Year) | 2 Year |
| Bore | 89 mm |
| Clutch | Assist And Slipper Clutch |
| Compression Ratio | 12.88:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 373.27 cc |
| Emission Standard | BS6 |
| Fuel Delivery System | Fuel Injection |
| Fuel Tank Capacity | 13.7 litres |
| Fuel Type | Petrol |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 5 Up |
| Ignition | CDI |
| Max Power | 42.9 bhp @ 9,000 rpm |
| Max Torque | 37 Nm @ 7,000 rpm |
| Mileage - ARAI | 29 kmpl |
| Mileage - Owner Reported | -- |
| Reserve Fuel Capacity | 1.5 litres |
| Riding Range | 397 Km |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Stroke | 60 mm |
| Top Speed | 170 Kmph |
| Transmission | 6 Speed Manual |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Additional features | Quickshifter + |
| AHO (Automatic Headlight On) | Yes |
| Battery | 12V/8Ah |
| Brake/Tail Light | LED |
| Clock | Yes |
| Digital Fuel Guage | Yes |
| DRLs (Daytime running lights) | Yes |
| Front storage box | No |
| Fuel Guage | Yes |
| GPS & Navigation | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Killswitch | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Mobile App Connectivity | Yes |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Odometer | Digital |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Shift Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Stand Alarm | Yes |
| Start Type | Electric Start |
| Stepped Seat | Yes |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter Type | Digital |
| Turn Signal | LED |
| Under seat storage | No |
| USB charging port | No |