|
1,285,000.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
|
|
1,337,500.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
| Braking System | Dual Channel ABS |
| Caliper - Front | 2 Piston |
| Caliper - Rear | 1 Piston |
| Front Brake Size | 310 mm |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Suspension | Ø 47 mm Showa cartridge forks |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 33 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 33 psi |
| Front Tyre Size | MT 90 - B16 |
| Front Wheel Size | 16 inch |
| Radial Tyres | Yes |
| Rear Brake Size | 255 mm |
| Rear Brake Type | Disc |
| Rear Suspension | Mono-shock RSU with linkage |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 38 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 38 psi |
| Rear Tyre Size | 150/80 - R16 |
| Rear Wheel Size | 16 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Spoke |
| Chassis Type | Tubular steel, twin cradle frame |
| Ground Clearance | 140 mm |
| Kerb Weight | 251 kg |
| Overall Height | 1,024 mm |
| Overall Length | 2,240 mm |
| Overall Width | 800 mm |
| Seat Height | 690 mm |
| Wheelbase | 1,500 mm |
| Standard Warranty | 2 year |
| Bore | 97.6 mm |
| Clutch | Wet Multiplate with Torque Assist Clutch |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Cylinders | 2 |
| Displacement | 1,200 cc |
| Emission Standard | BS6 Phase 2 |
| Fuel Delivery System | Fuel Injection |
| Fuel Tank Capacity | 12 litres |
| Fuel Type | Petrol |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 5 Up |
| Ignition | CDI |
| Max Power | 76.9 bhp @ 6,100 rpm |
| Max Torque | 106 Nm @ 4,000 rpm |
| Mileage - ARAI | 21.7 kmpl |
| Mileage - Owner Reported | -- |
| Reserve Fuel Capacity | 1.8 litres |
| Riding Modes | Rain and Road |
| Riding Range | 260 km |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Stroke | 80 mm |
| Top Speed | 150 kmph |
| Transmission | 6 Speed Manual |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| 1st Service (Days) | -- |
| 1st Service (Kms) | -- |
| 2nd Service (Days) | -- |
| 2nd Service (Kms) | -- |
| 3rd Service (Days) | -- |
| 3rd Service (Kms) | -- |
| 4th Service (Days) | -- |
| 4th Service (Kms) | -- |
| 5th Service (Days) | -- |
| 5th Service (Kms) | -- |
| No. of Free Services | 0 |
| Additional Features | -- |
| AHO (Automatic Headlight On) | No |
| Average Speed Indicator | No |
| Battery | 12 Volt, 8Ah |
| Brake/Tail Light | LED |
| Call/SMS Alerts | No |
| Clock | No |
| Cruise Control | Available |
| Digital Fuel Gauge | Yes |
| Distance to Empty Indicator | Yes |
| DRLs (Daytime Running Lights) | Yes |
| Front Storage Box | No |
| Front Suspension Preload Adjuster | No |
| Fuel Gauge | Yes |
| Gear Indicator | Yes |
| Geo Fencing | No |
| GPS & Navigation | No |
| Hazard Warning Indicator | Yes |
| Hazard Warning Switch | Yes |
| Headlight Type | LED |
| Instrument Console | Semi-Digital |
| Kill switch | Yes |
| Low Battery Indicator | No |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Mobile App Connectivity | No |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Odometer | Digital |
| OTA Updates | Not Available |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | No |
| Pillion Grabrail | No |
| Pillion Seat | No |
| Rear Suspension Preload Adjuster | Yes |
| Riding Modes Switch | Yes |
| Service Reminder Indicator | Yes |
| Shift Light | No |
| Speedometer | Analogue |
| Stand Alarm | No |
| Start Type | Electric Start |
| Stepped Seat | No |
| Tachometer | No |
| Touch Screen Display | No |
| Traction Control | Yes |
| Tripmeter Type | Digital |
| Turn Signal | LED |
| Under Seat Storage | No |
| USB Charging Port | No |