|
192,013.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
|
|
193,087.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
|
|
193,323.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
|
|
198,118.00
எக்ஸ்ஷோரூம் விலை
|
| Braking System | Dual Channel ABS |
| Calliper Type | Front- 4 piston , Rear- 2 piston caliper |
| Front Brake Size | 300 mm |
| Front Brake Type | Disc |
| Front Suspension | WP APEX USD forks, 43mm diameter |
| Front Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 29 psi |
| Front Tyre Pressure (Rider) | 29 psi |
| Front Tyre Size | 110/70 - 17 |
| Front Wheel Size | 17 inch |
| Radial Tyres | Yes |
| Rear Brake Size | 230 mm |
| Rear Brake Type | Disc |
| Rear Suspension | WP APEX Monoshock, 10 step adjustable |
| Rear Tyre Pressure (Rider & Pillion) | 32 psi |
| Rear Tyre Pressure (Rider) | 29 psi |
| Rear Tyre Size | 150/60 - 17 |
| Rear Wheel Size | 17 inch |
| Tyre Type | Tubeless |
| Wheel Type | Alloy |
| Chassis Type | Split-Trellis frame (Tubular) |
| Ground Clearance | 155 mm |
| Kerb Weight | 159 kg |
| Overall Height | 1,109 mm |
| Overall Length | 2,072 mm |
| Overall Width | 831 mm |
| Seat Height | 822 mm |
| Wheelbase | 1,357 mm |
| Standard Warranty (Kilometers) | 30000 Km |
| Standard Warranty (Year) | 2 Year |
| Bore | 72 mm |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 199.5 cc |
| Emission Standard | BS6 |
| Fuel Delivery System | Fuel Injection |
| Fuel Tank Capacity | 13.4 litres |
| Fuel Type | Petrol |
| Gear Shifting Pattern | 1 Down 5 Up |
| Ignition | CDI |
| Max Power | 24.67 bhp @ 10,000 rpm |
| Max Torque | 19.3 Nm @ 8,000 rpm |
| Mileage - ARAI | -- |
| Mileage - Owner Reported | 33 kmpl |
| Reserve Fuel Capacity | 2.7 litres |
| Riding Range | -- |
| Spark Plugs | 1 Per Cylinder |
| Stroke | 49 mm |
| Top Speed | 142 Kmph |
| Transmission | 6 Speed Manual |
| Transmission Type | Chain Drive |
| Valves Per Cylinder | 4 |
| Additional features | LCD Display |
| AHO (Automatic Headlight On) | Yes |
| Battery | 12 V, 8 AH MF battery |
| Brake/Tail Light | LED |
| Clock | Yes |
| Digital Fuel Guage | Yes |
| DRLs (Daytime running lights) | Yes |
| Front storage box | No |
| Fuel Guage | Yes |
| GPS & Navigation | No |
| Headlight Type | Halogen Bulb |
| Killswitch | Yes |
| Low Battery Indicator | Yes |
| Low Fuel Indicator | Yes |
| Low Oil Indicator | Yes |
| Mobile App Connectivity | No |
| No. of Tripmeters | 2 |
| Odometer | Digital |
| Pass Light | Yes |
| Pillion Backrest | No |
| Pillion Footrest | Yes |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Pillion Seat | Yes |
| Shift Light | Yes |
| Speedometer | Digital |
| Stand Alarm | Yes |
| Start Type | Electric Start |
| Stepped Seat | Yes |
| Tachometer | Digital |
| Tripmeter Type | Digital |
| Turn Signal | LED |
| Under seat storage | No |
| USB charging port | No |